METODISKIE MATERIĀLI GRĀMATVEŽIEM

Debitoru parādi grāmatvedībā un nodokļu piemērošana

“Nodokļu likumdošanas izglītības centrs” un “Neilandes nodokļu konsultācijas” ir izstrādājuši metodiskos materiālus par debitoru parādu uzskaiti un ar to saistītajiem nodokļu jautājumiem. Materiālu autore ir grāmatvedības un nodokļu eksperte Jadviga Neilande. Šie materiāli palīdz uzņēmumiem izprast debitoru parādu uzskaites principus, kā arī to atspoguļošanu gada pārskatā. Tajos detalizēti aprakstīta debitoru un kreditoru salīdzināšana, inventarizācijas kārtība un uzkrājumu veidošana, lai nodrošinātu precīzu finanšu pārskatu sagatavošanu. Tiek izskaidrota arī šaubīgo debitoru atzīšana un bezcerīgo parādu norakstīšanas process, kas uzņēmumiem ļauj efektīvi pārvaldīt riskus.

Metodiskajos materiālos ietverti norādījumi par grāmatvedības politikas izstrādi attiecībā uz debitoru uzskaiti un tās atbilstību normatīvajiem aktiem. Tajos ir iekļauti debitoru uzskaites grāmatojumi, kas sniedz skaidras vadlīnijas darījumu reģistrācijai grāmatvedības sistēmā. Pievērsta uzmanība arī avansa maksājumu uzskaitei, pircēju un pasūtītāju darījumu reģistrācijai, kā arī cesijas līgumu un savstarpējo ieskaišu piemērošanai. Tiek analizēta aizdevumu uzskaite un zaudēto parādu ietekme uz uzņēmuma PVN saistībām.

Metodisko materiālu “Debitoru parādi grāmatvedībā un nodokļu piemērošana​” cena tikai līdz š.g. 31. martam – EUR 150 + PVN (standarta cena – EUR 220 + PVN). Cenā iekļauts materiālu izmaiņu un papildinājumu abonements 12 mēnešiem. Atbilstoši LR Grāmatvedības likumam, katrā organizācijā ir jābūt sagatavotiem un pieejamiem materiāliem par grāmatvedības organizācijas kārtību.

Īpaši svarīgi ir nodokļu aspekti, kas saistīti ar debitoru parādiem, tostarp PVN deklarācijā uzrādāmie darījumi un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošana. Tiek skaidrota nodokļu pārmaksa un tās atgūšana, kā arī norādījumi par peļņas segšanu un uzkrājumu veidošanu. Tajos arī detalizēti aprakstīti pirkuma līgumu un aizdevuma līgumu aspekti, kas saistīti ar debitoru parādiem.

Tiek apskatīta arī tiesiskā puse – Civilprocesa likums un tā noteikumi par parādu piedziņu, ieskaitot pieteikumus tiesai, piedziņas vēstuļu sagatavošanu un izlīguma nosacījumus. Materiālos iekļauti piemēri par debitoru cesiju, lēmumiem par parādu norakstīšanu un atgādinājuma vēstuļu sagatavošanu. Aprakstīti arī dažādi norēķinu veidi, piemēram, barteris un ieskaits, un to ietekme uz nodokļu saistībām.

Noslēgumā ir skaidrojumi par lēmumiem, kas saistīti ar PVN un UIN atskaitīšanu vai samaksu, un to, kā nodrošināt atbilstību normatīvajiem aktiem. Šie metodiskie materiāli sniedz uzņēmumiem detalizētu ieskatu debitoru uzskaitē un ar to saistītajos nodokļu jautājumos, palīdzot optimizēt finanšu pārvaldību un nodrošināt atbilstību grāmatvedības un nodokļu regulējumam.

Metodisko materiālu saturs:

1. Kā uzrāda debitoru parādus gada pārskatā?

2. Inventarizācija.

3. Debitoru un kreditoru salīdzināšana.

4. Uzkrājumu izveidošana.

5. Šaubīgo debitoru atzīšana.

6. Bezcerīgo debitoru norakstīšana.

7. Grāmatvedības politika.

8. Debitoru uzskaites grāmatojumi.

9. Debitoru uzskaite.

10. Pircēji un pasūtītāji.

11. Avanss par preci, PL unNIe.

12. Avansa norēķini.

13. Cesijas līgumi.

14. Savstarpēji ieskaiti.

15. Aizdevumi.

16. Zaudētie parādi PVN izpratnē.

17. Atlaides.

18. Kredītrēķins.

19. Kā darījumus uzrāda PVN deklarācijā?

20. UIN un debitoru parādi līdz 31.12.2017. un vēlāk.

21. Peļņas segšana.

22. Aizdevumi.

24. Cesija. Kad UIN nav jāmaksā.

25. Uzkrājumi uz 31.12.2017. un vēlāk.

26. UIN maksāšana un uzrādīšana UIN deklarācijā.

27. Nodokļu pārmaksa.

28. Pirkuma līgums.

29. Civilprocesa likums par piedziņu.

30. Pavadzīme.

31. Izlīgums.

32. Aizdevuma līgums.

33. Piedziņas vēstule.

34. Cesija.

35. Barteris.

36. Ieskaits.

37. Lēmums par parāda norakstīšanu.

38. Atgādinājuma vēstule.

39. Piedziņas vēstule.

40. Pieteikums tiesā.

41. Pieteikums kreditora prasījumu reģistram.

42. Lēmums atskaitīt/samaksāt PVN un UIN.

Metodisko materiālu sagatavotājs: “Nodokļu likumdošanas izglītības centrs” un “Neilandes nodokļu konsultācijas”
Nodokļu Likumdošanas Izglītības centrs (NLIC) un Neilandes nodokļu konsultācijas jau kopš 2008. gada regulāri organizē dažādas apmācības par grāmatvedības un nodokļu jautājumiem un šī brīža ekonomiskajās pārmaiņās dod iespēju interesentiem apmeklēt gan izglītojošus seminārus, gan sagatavojot metodiskos materiālus, kas ir tik aktuāli katrai iestādei un uzņēmumam.



Vadošā konsultante: grāmatvedības un nodokļu eksperte, semināru lektore Jadviga Neilande.
Sertificēta nodokļu konsultante, ilggadēja VID speciāliste ar lielu pieredzi nodokļu konsultāciju jautājumos, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas biedre, ilgstoša darba pieredze sniedzot konsultācijas un pārstāvot uzņēmumus tiesvedībās nodokļu un grāmatvedības jautājumos.

Tālrunis papildus informācijai: 29948182; e-pasts: [email protected]

 

Lai pieteiktos metodiskajiem materiāliem, lūdzu, aizpildiet šo kontaktformu