Aizdevumi uzņēmumu un fizisko personu starpā ir ierasta prakse, tomēr tie bieži vien kļūst par Finanšu izlūkošanas dienesta un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) interesi, īpaši – Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas (NILLN) pārbaudēs. 2025. gadā, pieaugot regulējuma stingrībai un VID uzmanībai šai jomai, aizdevumu struktūra un dokumentācija tiek vērtēta īpaši rūpīgi.
Šajā seminārā pievērsīsimies tam, kādos gadījumos aizdevuma devējs vai saņēmējs var kļūt par NILLN subjektu, un kādas sekas no tā izriet. Analizēsim, vai aizdevuma līgumiem vienmēr jābūt rakstveidā, vai iespējami arī mutiski aizdevumi, un vai procentu neesamība var radīt aizdomas par iespējamu līdzekļu legalizāciju.
Tiks skaidrots, kādi konkrēti NILLN riski jāvērtē aizdevumu darījumos, un kas obligāti jānoskaidro gan par fiziskām personām, gan nerezidentiem. Apskatīsim arī situācijas, kad aizdevumi kļūst aizdomīgi, kā VID vērtē aizdevumus valdes locekļiem un kādos gadījumos tos drīkst dzēst ar dividendēm.
Semināra gaitā tiks izcelti biežākie uzņēmumu pieļautie pārkāpumi un kļūdas saistībā ar aizdevumu dokumentāciju un klienta izpēti. Sniegsim skaidrojumu, kāda informācija jāpieprasa no klienta, kā arī – vai šī informācija jāiegūst no aizdevēja vai aizņēmēja puses. Aplūkosim arī, kādas anketas un veidlapas jāaizpilda atbilstoši NILLN prasībām.
Noslēgumā pievērsīsimies klienta uzraudzības procesam – kā to organizēt, dokumentēt un kā savlaicīgi identificēt potenciālos riskus saistībā ar aizdevumiem.
Šis seminārs būs īpaši noderīgs grāmatvežiem, nodokļu konsultantiem, uzņēmumu vadītājiem un iekšējās kontroles speciālistiem, kuri vēlas saprast, kā izvairīties no kļūdām un nodrošināt atbilstību NILLN prasībām saistībā ar aizdevumu darījumiem.
Semināra norises laiks: 27. maijā plkst. 10:00 – 12:00
E-SEMINĀRS TIEŠSAISTĒ, videokonferences formātā.
DALĪBAS MAKSA – tikai EUR 59 + PVN / *Latvijas Grāmatvedības kluba biedriem – PAR BRĪVU!
Ja aizņemtības dēļ nevarat rezervēt semināra tiešsaistes laiku, būs iespēja to noskatīties arī ierakstā.
Visas apmācību programmas: registreties.com/apmacibas vai http://seminari.lv/
Kursu vadītāja: Jadviga Neilande – sertificēta nodokļu konsultante, ilggadēja VID speciāliste ar lielu pieredzi. Jadviga Neilande aktīvi iesaistījusies ne vien uzņēmumu konsultēšanā, bet ir arī izdevuma “Nodokļi un Komercija” redaktore un LR Saeimas budžeta un finanšu komisijas un LR Ekonomikas ministrijas Mikronodokļa likuma izstrādes darba grupas dalībniece. Tas ļauj nemitīgi sekot līdzi visām nodokļu likumdošanas aktualitātēm, ka arī pārstāvēt uzņēmumu pozīcijas pārvaldībā. Iegūtās zināšanas grāmatvedības un finansista specialitātēs, kā arī zināšanu pilnveide kursos ļauj sniegt konsultācijas uzņēmumiem to grāmatvedības sakārtošanā, dodot padomus, kā optimizēt līdzekļus atbilstoši biznesa specifikai.
Aizdevumi un NILLN joma – ievads
Kā aizdevumi kļūst par NILLN pārbaudes objektu?
VID pieeja un jaunākās aktualitātes 2025. gadā
Vai aizdevuma devējs ir NILLN subjekts?
Kritēriji un sekas, kļūstot par NILLN subjektu
Juridisko un fizisko personu klasifikācija
Aizdevuma līgumu forma un būtiskie jautājumi
Vai aizdevuma līgumiem vienmēr jābūt rakstveidā?
Mutiski aizdevumi – riski un ierobežojumi
Vai aizdevumi drīkst būt bez procentiem?
NILLN riski aizdevumu darījumos
Kādi ir būtiskākie NILLN riski, kas jāvērtē?
Darījumu saskaņošana ar klienta profilu un risku līmeni
Klienta izpēte aizdevumu gadījumā
Kas jānoskaidro par fiziskām personām?
Kas jānoskaidro par nerezidentiem?
Informācijas pieprasīšana no klienta
Aizdomīgi aizdevumi – pazīmes un situācijas
Kad aizdevums skaitās aizdomīgs?
Indikatori, kas signalizē iespējamu naudas legalizāciju
Īpašas situācijas:
Aizdevumi uzņēmuma valdes locekļiem
Aizdevuma dzēšana ar dividendēm – kad un kā tas ir pieļaujams?
Praktiskie jautājumi un kļūdas praksē
Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj uzņēmumi?
Informācijas pieprasīšana – no aizdevēja vai aizņēmēja?
NILLN dokumentācija un pienākumi
Kādas anketas un formas jāaizpilda?
Klienta uzraudzības kārtība un dokumentēšana